Woda – z kranu czy butelki?

Woda – z kranu czy butelki?

O tym, że woda jest podstawowym składnikiem diety potrzebnym do życia wie każdy. Nawet dziecko ma świadomość, że człowiek pozbawiony dostępu do wody nie jest w stanie przeżyć dłużej niż kilka dni. Bezkaloryczna, zawierająca jedynie niewielkie ilości składników mineralnych a jednak niezbędna – stanowi nawet 60-70% ludzkiego ciała. Nie tylko umożliwia odpowiedni poziom nawodnienia każdej komórki w organizmie ale też oczyszcza go ze szkodliwych pozostałości przemiany materii.

Kwestia konieczności picia wody nie pozostawia watpliwości. Dylemat pojawia się jednak gdy trzeba zdecydować, którą wodę wybrać? Półki sklepowe oferują wiele możliwości, ponadto pozostaje jeszcze kontrowersyjna opcja wody z kranu.

Co tak naprawdę różni wodę butelkową od tej z kranu? Przyjrzyjmy się.

Rodzaje wody butelkowej

W zależności od przyjętego kryterium dokonywać można różnych podziałów wody, którą możemy znaleźć w sklepach. Jednak według najbardziej ogólnej systematyki możemy wyróżnić trzy główne rodzaje:

 • WODA MINERALNA

Pochodzi z naturalnej hydrosfery czyli podziemnych źródeł, zawiera dużo składników mineralnych o stabilnym składzie.

 

 • WODA ŹRÓDLANA

Także pochodzi ze źródeł podziemnych. Zawiera nieco mniej minerałów o raczej niestabilnym składzie, jest delikatniejsza w smaku.

 

 • WODA LECZNICZA

Pochodząca ze specjalnych źródeł zawierających wyjątkową ilość składników mineralnych. Ten typ wody powinien być stosowany jedynie pod nadzorem lekarza lub dietetyka ze względu na zagrożenie przedawkowania poszczególnych mikroelementów.

Tak wygląda teoria. Niestety w praktyce etykiety niektórych  kupnych wód źródlanych deklarują zupełnie inną zawartość składników mineralnych niż w rzeczywistości. Zdarzają się również sytuacje, w których w ogóle wody pochodzą tak naprawdę z kranu, wzbogacone jedynie o podatek i plastikowe opakowanie…

Plastikowe butleki z wodą

Woda z kranu i woda w butelce – porównanie

 • Woda pitna?

Dawno został obalony mit o tym jakoby woda z kranu miała być trująca.Wszelkie systemy służące do uzdatniania wody zostały w Polsce zmodernizowane. Także punkt pierwszy i najważniejszy – zarówno woda z butelki jak i z kranu jest zupełnie bezpieczna dla organizmu i zdatna do spożycia przez ludzi.

 • Źródło

Każda woda, również ta ,,z górskiego potoku” czy ,,naturalnych podziemnych źródeł” to wciąż ta sama woda,  która znalazła się w tym a nie innym miejscu ze względu na cyrkulację. Woda z podziemnych źródeł została jedynie przefiltrowana przez kolejne warstwy ziemi wzbogacając ją o minerały. Ze względu na zróżnicowane położenia występują rozbieżności w nasyceniu konkretnym pierwiastkiem.

 • Składniki mineralne

Woda w kranie również posiada składniki mineralne – przede wszystkim wapń i magnez. W zależności od miejscowości woda pozyskiwana jest z rzek lub źródeł podziemnych zanim trafi do kranów. Dlatego też skład mineralny jest bardzo zróżnicowany. Jednak dzięki współczesnym sprzętom wodno-kanalizacyjnym filtrowana woda ma praktycznie taki sam skład jak źródlana. Osadzający się w czajniku kamień to właśnie te minerały.

Odkręcony kran kuchenny

 • Chlor

  W wodzie z kranu znajduje się środek chroniący ją przed drobnoustrojami – chlor, którego nie posiadają wody w butelce. Jest go niewiele i szybko się ulatnia jednak nie sposób usunąć całego.Aby pozbyć się całej ilości tego pierwiastka wystarczy jedynie filtrować wodę z kranu w domu.

 • Opakowanie

  Dużym minusem wody z butelki jest ów butelka – wykonana najczęściej z plastiku. Nawet pomijając nie mniej ważną kwestię ekologiczną pozostaje aspekt zdrowotny. Pomimo spełniania norm plastik pod wpływem światła i wysokiej temperatury ,,wzbogaca” wodę o szkodliwe dla gospodarki hormonalnej substancje mające również wpływ na zmniejszenie płodności.

W obliczu podobnych argumentów każdy z nas pozostaje z wyborem, która opcja jest dla niego lepsza. Bez względu jednak na wybór pamiętajmy o najważniejszym – PIĆ WODĘ! Czy to z butelki czy też z kranu. Na zdrowie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *