Rośliny strączkowe – dlaczego warto wzbogacić nimi dietę?

Rośliny strączkowe – dlaczego warto wzbogacić nimi dietę?

Nasiona roślin strączkowych to pożywne i łatwo dostępne zamienniki mięsa. Fasola, soczewica czy groch zawierają dużą ilość białka, ale w przeciwieństwie do jaj , ryb czy mięsa – białko w roślinach strączkowych nie zawiera właściwych ilości wszelkich niezbędnych aminokwasów, które są niezbędne do wzmacniania tkanki mięśniowej. Złotym środkiem jest spożywanie roślin strączkowych wraz z pełnoziarnistymi produktami zbożowymi i roślinnymi takimi jak ryż czy chleb.

GROSZEK

Najczęściej zielony groszek spożywamy w postaci niedojrzałej, zawiera mniej białka , ale wzbogacony jest o dużą porcję witaminy C. Jedna porcja gotowanego warzywa to 50kcal = 65g czyli połowę zalecanej dziennej dawki witaminy B i jedną czwartą witaminy C. Niskokaloryczność zielonego warzywa zwiększa uczucie sytości dlatego też groszek powinien znaleźć się w naszej diecie.

Zawiera fosfor, kwas foliowy i błonnik. Naturalny cukier zawarty w tym małym warzywie po kilku godzinach przeistacza się w skrobię. Zaleca się spożywanie nie tylko ziaren, a także strąków. Oprócz cennych właściwości dla naszej sylwetki, groszek pomaga w walce z chorobami min. osteoporozą, zapaleniem stawów czy depresją.

Niedojrzałe strączki zawierają większą ilość witaminy C w porównaniu z nasionami zielonego groszku ponieważ spożywamy je wraz z łupiną, która jest znacznie bogatsza o cenne witaminy niż młode ziarna groszku. Porcja 100-gramowa zawiera więcej witaminy C niż zalecana dzienna dawka.

FASOLKA SZPARAGOWA żółta czy zielona?

Fasolka to bardzo zdrowy i smaczny dodatek do każdego posiłku. Która fasolka szparagowa zawiera lepsze właściwości, żółta czy zielona? Różnią się nie tylko kolorem ,ale także smakiem i właściwościami.
żółta – to fasolka o wyjątkowo delikatnym smaku z nutą słodkości, jest bogatsza w fosfor i potas
zielona – to fasolka o wyrazistym smaku, która wyglądem może przypominać szparagi, zawiera więcej kwasu foliowego i witaminy A. Zielona fasolka bardzo często polecana jest kobietom w ciąży, osobom z niedoborem żelaza czy cukrzykom.

Aby zachować cenne składniki warto jest przyrządzać fasolkę na parze, wydobędziemy z niej najlepszy smak. Wypróbuj fasolkę gotowaną na parze al dente z orzechami włoskimi bądź migdałami!

SOJA

Dla wegetarianów soja jest zbawieniem, dla mięsożerców utrapieniem, dlaczego? Bardzo szybko można zniechęcić się do soi, wystarczy spróbować nieumiejętnie przygotowanego dania.
Soja zawiera zrównoważoną zawartość aminokwasów, to także dobre źródło białka roślinnego. Mimo wielu zalet posiada także wady w postaci alergenów, które mogą wywoływać niestrawność czy bóle głowy. Spożywana z umiarem i w odpowiednich ilościach nie powinna nikomu zaszkodzić.

BÓB

Dzięki dużej zawartości rozpuszczalnego błonnika i niskiej ilości tłuszczu, bób to cenny składnik zbilansowanej diety. Nasiona tego małego warzywa zawierają beta-karoten, który w naszym organizmie zostaje przekształcany w witaminę A. Najlepiej łączyć go z produktami zbożowymi np. ryżem czy makaronem, jednocześnie dostarczymy do naszego organizmu białko o porównywalnej wartości do białka pochodzenia zwierzęcego.
Bób:
– można spożywać na gorąco jak i na zimno
– zamrażanie bobu nie niszczy jego wartości odżywczych
– najlepiej smakuje młody bób
– konserwowanie warzywa powoduję utratę witaminy C

Nasiona roślin strączkowych od najdawniejszych czasów były znane ze swoich wartościowych składników i powinny nadal znajdować się na naszych talerzach. W codziennej diecie obecność białka roślinnego jak i zwierzęcego jest bardzo ważna. Ogromną zaletą roślin strączkowych jest duża zawartość błonnika w przeciwieństwie do pokarmów pochodzenia zwierzęcego. PiuPiu catering Wrocław oferuję w swojej diecie zbilansowane posiłki, w których odnajdziemy nie tylko białko pochodzenia zwierzęcego, ale także roślinnego. Ty też możesz spróbować posiłków PiuPiu za darmo, zajrzyj na nasz fanpage i weź udział w konkursie! Do wygrania zestaw 5-dniowy i jednodniowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *