Dieta 1300 kcal? Głodówki, a ciało człowieka.

Często słyszy się, że głodówki są złe – wiemy to wszyscy. A teraz spróbujmy przypomnieć sobie jedyny sensowny powód ich powszechnie złej opinii. Pewnie pomyślałeś o efekcie jojo – nieprawdaż?

Jaki wpływ ma głodzenie się na organizm człowieka? Zły.

Głodzenie się wynikać może z wielu czynników: nieodpowiedzialnej diety, choroby, czy tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule, braku dostępu do pożywienia (sprawdź: WYRZUCASZ PRAWIE 2,5 TYSIĄCA ROCZNIE…DO ŚMIETNIKA!). Nasz organizm niestety nie bierze pod uwagę obecnej sytuacji, konkretnego powodu, czy chęci i w przypadku każdej głodówki reaguje tak samo negatywnie.
Przede wszystkim głodzenie się powoduje choroby. Paradoksem jest, że anoreksja, która powoduje głodówki, doprowadza do kolejnych chorób. Choroba rodzi chorobę.

anorekcja

Długi okres głodu, a zmiany w psychice.

Warto zacząć od „niedożywionej głowy” – ludzie odmawiający sobie jedzenia w drastyczny sposób, nie są w stanie racjonalnie i trzeźwo myśleć. Dowodzi temu eksperyment przeprowadzony na 32 żołnierzach w 1940 roku w Minesocie. Mężczyźni przez pierwsze trzy miesiące spożywali 3600kcal dziennie, po trzech miesiącach, ich liczba zredukowana została do 1800kcal – taka dieta trwała kolejne sześć miesięcy. Żołnierze stali się senni, mało apatyczni, a ich poczucie humoru i chęci utrzymywania relacji spadły praktycznie do zera. To samo dotyczy tematów rozmów. Jedynym praktykowanym przez ten czas tematem był…temat jedzenia. Mężczyźni czytali też wiele książek kucharskich, zbierali przepisy i praktycznie nie byli zdolni do myślenia o niczym innym.

głodówki a zdrowie

Reakcja organizmu na głodówkę.

Niedożywienie ukazuje swoje skutki zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu. Pierwszym etapem głodówki jest wyniszczenie zewnętrzne. Skóra staje się sucha i przybiera kolor żółty. Organizm jest osłabiony, dlatego włosy tracą blask i wypadają, a paznokcie stają się łamliwe. Ciało staje się mniej odporne na czynniki zewnętrzne, stąd też częste siniaki i krwotoki. Efektem obronnym głodzonego organizmu jest pojawienie się na ciele meszka, który ma ogrzewać ciało zastępując tkankę tłuszczową, której brakuje.

To, co dzieje się wewnątrz organizmu jest jednak zdecydowanie gorsze. Zmniejszają się, lub nawet całkowicie zanikają mięśnie, w tym przede wszystkim serce. We wspomnianym już wyżej eksperymencie, żołnierze stracili 30% obecnej masy ciała, a ich mięsień sercowy zmniejszył się o 25%! Poza tym pojawiają się zaparcia, czy wzdęcia, a także ryzyko osteoporozy (nawet w młodym wieku!), a także wszelakich skręceń i złamań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *